بلاگ، مطالب مفید

تفاوت تاریخ و علوم تجربی

تاربام: تاریخ عبارت است از آنچه که در یک مرحله از زمان رخ می دهد. برای نوشتن تاریخ، یک روش علمی، که عبارت است از یک طرز فکر سازمان یافته در مورد مسئله ای که از پیش تعریف شده است، مورد نیاز است. تاریخ نویسان وقایع انسانی معمولا از یک روش تحقیقی استفاده می کنند و دست کم چهار فرایند را به کار می گیرند:

1- آن ها ترتیب وقایع را از گزارش هایی که در آن موقع نوشته شده گرد می آورند (مانند یوهانس نول تاریخ نویس آلمانی که این کار را در مورد طاعون بزرگ سال 1744 انجام داد).

2- آن ها اطلاعات را از منابع دست اول و دست دوم جمع آوری کرده و مرتب و منظم می کنند.

3- آن ها سعی می کنند تا اطلاعات بدست آمده را ارزیابی کرده و آن ها را با دقت جهت صحت اعتبار و پاسخ به مسائل بررسی می کنند.

4- و سرانجام آنها حقایق را به شکلی خواندنی که حاوی شرح، تعمیم و تفسیر است عرضه می دارند.

ولی در بیشتر موارد تاریخ از این جهت با علم فرق دارد که تاریخ بر پایه آزمایش و تجربه قرار ندارد، بلکه عبارت است از گزارش وقایعی که نمی توان آن ها را دقیقا تکرار کرد. با وجود این، وقایع مشابهی ممکن است دوباره رخ دهند یا ترتیب رخ دادن آن ها را فراهم آورد. مانند خلق دوباره یک پدیده تاریخی در سال 1969. تورهیردال کاشف نروژی، مانند مصری های باستان قایقی از پاپیروس ساخت  با آن از اقیانوس اطلس گذشت. او می خواست نشان دهد که امواج اقیانوس اطلس ملاحان مصری را در عهد باستان پیش از کریستف کلمب به سواحل آمریکا رسانده است.

امروزه نیز دانشمندان سعی دارند که با آزمایش های تجربی در زمینه منشا حیات حقایق تاریخی را دوباره خلق کنند. با بازسازی محیط اولیه زمین و مشاهدات دقیق اشکال فعلی حیات می توان در مورد پیدایش و تکامل در زمین فرضیه ای ارائه داد. ارائه چنین فرضیه ای و اصلاح آن در پرتو دانش روز افزون بشر، ما را قادر می سازد سرگذشت حیات را بر روی زمین بنویسیم.

منابعی را که دانشمندان برای تحقیق در مورد رویداد های گذشته سطح زمین در اختیار دارند چیست؟

1- دانش در حال افزایش و گسترش و تکامل تکنیک هایی که دانشمندان را قادر می سازد در مورد سن پوسته زمین و مراحل مختلف تشکیل آن چیز های زیادی به ما بگویند. طبیعت دارد مجبور می شود که اسرار خود را به میزان روز افزونی آشکار کند.

2- تحقیقات مداوم و اکتشافات پیوسته در مورد “آثار و بقایای” حیات (یعنی سنگواره ها و بقایای آنها).

3- فرصت تطبیق و مقابله بسیاری از این یافته ها در زمینه های مختلف تحقیقات علمی، استنباط و نتیجه گیری از مدارک و شواهد ناقص و ترکیب نظریات مختلف از بین بیش از یک رشته از تحقیقات علمی (مانند فرضیه مندل و نتایج تحقیقات امروزی که سال ها پس از مرگ وی فرضیه اش را تایید کردند).

4- فرصت مشاهده و بررسی مداوم حیات بر روی زمین در امروز که در بسیاری از موارد آیینه کامل تاریخچه اولیه حیات است.


تهیه و تنظیم: محمدرضا اسماعیل بیگی

منابع: تاربام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *