ترکیب واژگان در زبان روسی

ترکیب واژگان در زبان روسی

ترکیب واژه ها بر اساس ویژگی های متفاوتی طبقه بندی می شوند. مهم ترین و اصلی ترین طبقه- بندی ترکیب واژه ها، طبقه بندی آن ها بر اساس واژه ی اصلی می باشد. به عبارت دیگر با توجه به این که کدام کلمه در ترکیب واژه، نقش واژه ی اصلی را ایفا می کند، مهم ترین تقسیم بندی ترکیب واژه ها به وجود می آید. بر این اساس بیشتر زبان شناسان روس، ترکیب واژه ها را به سه گروه ترکیبات فعلی، ترکیبات اسمی و ترکیبات قیدی تقسیم می کنند. این دیدگاه عام ترین و مقبول ترین دیدگاه در نزد زبان شناسان روس، نسبت به مسئله ی ترکیب واژه ها  می باشد. با توجه به این که موضوع مقاله ی حاضر درباره ی ترکیب های فعلی است، ما ابتدا تعریف مختصری از ترکیبات اسمی و ترکیبات قیدی را یادآور می شویم، و سپس در حد امکان به بررسی ترکیب های فعلی در هر دو زبان می پردازیم.

ترکیبات اسمی در زبان روسی

در ترکیبات اسمی، واژه ی اصلی با اسم، صفت، ضمایر جانشین اسم و یا عدد بیان می شود. ترکیبات اسمی طیف بسیار وسیعی از ترکیبات را، چه از لحاظ تنوع و چه از لحاظ کثرت کاربرد، در زبان روسی شامل می شوند. برای مثال:

речь президента; очень страшный; мы с братом; третий от конца;

در ترکیبات قیدی، همان گونه که از نامشان پیداست، واژه ی اصلی به وسیله ی قید بیان می شود. این دسته از ترکیب واژه ها، از نظر تنوع و تعداد، کمتر از دو گروه دیگر، یعنی کمتر از ترکیبات فعلی و ترکیبات اسمی هستند.  برای مثال:

совершенно одинаково; осенью прошлого года;

ترکیبات فعلی در زبان روسی

اما گروه دیگر ترکیب واژه ها، ترکیبات فعلی هستند که موضوع بحث ما را در این مقاله تشکیل می- دهند. در زبان روسی، ترکیب های فعلی به آن دسته از ترکیب واژه ها گفته می شود که در ساختارشان واژه- ی اصلی به وسیله ی فعل، قید فعلی و یا صفت فعلی بیان می شود. ترکیب های فعلی، از آن جا که بسیار متنوع و پر شمار هستند، در زبان از اهمیت زیادی برخوردارند. برای مثال:

перевести статью; продолжая свою речь; украшенный цветами;

۰ پاسخ به "ترکیب واژگان در زبان روسی"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

          

درباره ما

موسسه آموزش عالی آزاد گسترش مدیریت دارای مجوز رسمی از وزارت علوم ایران جهت برگزاری دوره های مدیریتی و زبان در جهت توسعه و پیشرفت علمی فعالیت مینماید 

آدرس و شماره تماس موسسه:

دفتر مرکزی

تهران میدان ولیعصر -پایین تر از سفارت عراق -بن بست صدف -موسسه آموزش عالی آزاد گسترش مدیریت تهران

تلفن :-02188905800-02188908574-02188913000

دفتر سیدخندان

تهران نرسیده به پل سیدخندان جنب کوچه‌ی مهاجر پلاک ۸۹۸

تلفن : ۰۲۱۸۸۵۱۰۴۹۵

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گسترش مدیریت تهران می باشد
X