ترکیب های فعلی زبان روسی

ترکیب های فعلی زبان روسی و نحوه بیان آن ها در زبان فارسی

چکیده

«ترکیب واژه یا ترکیب واژگانی» مانند جمله از واحدهای اصلی نحو می باشد که در زبان فارسی نیز همانند زبان روسی، اهمیت ویژه ای در ساخت جمله دارد. ترکیب واژه ها در زبان روسی از لحاظ ساختار به سه دسته تقسیم می شوند: ترکیب های فعلی ، اسمی و قیدی .

در این مقاله تلاش شده است نحوه ی بیان ترکیب های فعلی زبان روسی در زبان فارسی مورد بررسی قرار گیرد. این مقاله بر اساس ترکیب های فعلی زبان روسی و ترجمه های آن ها در زبان فارسی نوشته شده است.

کلید واژه ها: ترکیب فعلی ، ترکیب واژه (ترکیب واژگانی)، فعل، زبان روسی، زبان فارسی.

Key words: Verbal word combination, Word combination, Verb, Russian language, Persian language.

مقدمه  ترکیب های فعلی زبان روسی

در زبان روسی، نحو به عنوان بخشی از دستور زبان دارای دو بخش اصلی می باشد: جمله و ترکیب واژه. بر این اساس، مقوله ی ترکیب واژه موضوع بسیار مهمی در زبان محسوب می شود. علاوه بر آن که ترکیب واژه مانند جمله، واحد اصلی نحو می باشد، از اجزای سازنده ی جمله نیز به شمار می رود و بدین ترتیب در جملات نیز کاربرد فراوانی پیدا می کند. در این میان ترکیب های فعلی، از آن جا که بسیار متنوع و پر شمار هستند، از اهمیت بسیاری برخوردارند.

در زبان روسی، ترکیب های فعلی به آن دسته از ترکیب واژه ها گفته می شود که در ساختارشان واژه اصلی به وسیله فعل، قید فعلی و یا صفت فعلی بیان می شود.

 

مفهوم « ترکیب های فعلی » در زبان روسی

ابتدا به تعریف کلی از ترکیب واژه می پردازیم. ترکیب واژه ها واحد نحوی نامی می باشند که بخشی از جمله هستند و از به هم پیوستن دو و یا چند واژه ی معنادار (مستقل) که بر اساس ارتباط پیوسته با هم مرتبط هستند، شکل می گیرند. همچنین ترکیب واژه ها مانند کلمات برای نامیدن اشیا، نشانه ها، کارها و … به کار می روند. البته نامیدن به وسیله ی ترکیب واژه دقیق تر و مشخص تر از نامیدن به وسیله ی واژه صورت می گیرد. برای مثال:

читать        خواندن                 читать вслух             با صدای بلند خواندن

весело            شاد                  очень весело                          بسیار شاد

мяч                توپ                  футбольный мяч                 توپ فوتبال

اجزای ترکیب واژه، واژه ی اصلی (محوری) و واژه ی وابسته نامیده می شوند. واژه ی اصلی واژه- ای است که از لحاظ گرامری وابسته ی واژه ی دیگر نیست. واژه ی وابسته، واژه ای است که در ظاهر از واژه ی اصلی پیروی می کند. اجزای ترکیب واژه، دارای نقش نابرابر هستند و همیشه می توان از واژه ی اصلی برای واژه ی وابسته سوال طرح کرد. به عبارت دیگر، ترکیب واژه از جزء گسترش پذیر (واژه ی اصلی) و جزء گسترش دهنده (واژه ی وابسته) تشکیل می شود.

۰ پاسخ به "ترکیب های فعلی زبان روسی"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

          

درباره ما

موسسه آموزش عالی آزاد گسترش مدیریت دارای مجوز رسمی از وزارت علوم ایران جهت برگزاری دوره های مدیریتی و زبان در جهت توسعه و پیشرفت علمی فعالیت مینماید 

آدرس و شماره تماس موسسه:

دفتر مرکزی

تهران میدان ولیعصر -پایین تر از سفارت عراق -بن بست صدف -موسسه آموزش عالی آزاد گسترش مدیریت تهران

تلفن :-02188905800-02188908574-02188913000

دفتر سیدخندان

تهران نرسیده به پل سیدخندان جنب کوچه‌ی مهاجر پلاک ۸۹۸

تلفن : ۰۲۱۸۸۵۱۰۴۹۵

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گسترش مدیریت تهران می باشد
X